środa, 8 maja 2013

TRENING Z INTERWAŁAMI


Trening interwałowy to jedna ze strategii prowadzenia treningów. Charakteryzuje się połączeniem w jednym treningu momentów bardzo intensywnych ćwiczeń z okresami wysiłku umiarkowanego. Momenty intensywne trwają z reguły dość krótki czasu, a tętno sięga nawet 95%-100% tętna maksymalnego. Mamy tutaj do czynienia z wysiłkiem anaerobowym (beztlenowym). Z kolei etapy umiarkowane są znacznie dłuższe, a ich intensywność waha się w okolicach tętna 65% MHR. W tych momentach mamy do czynienia z wysiłkami aerobowymi (tlenowymi).

Treningi interwałowe są bardzo dobrą alternatywą dla typowych treningów aerobowych jeśli chodzi o spalanie tłuszczu. Trenując w ten sposób uzyskuje się nawet lepsze rezultaty przy znacznie krótszym czasie samego treningu (20 minut prawidłowego treningu interwałowego może przynieść skutek w postaci spalenia tkanki tłuszczowej jak w zwykłym treningu trwającym 60 minut). To jednak, że treningi takie są krótsze nie znaczy, że są też lżejsze. Wręcz przeciwnie, w czasie 20-25 minutowego treningu interwałowego będziemy znacznie bardziej zmęczeni niż z typowego treningu aerobowego trwającego znacznie dłużej.
W treningu interwałowym kluczową rolę odgrywają etapy intensywnych wysiłków, po których następują wysiłki umiarkowane. O tym, kiedy dany wysiłek jest prawidłowy świadczy aktualne tętno. Dlatego aby skutecznie przeprowadzić tego typu treningi, wydaje się koniecznieskorzystanie z pulsometrów. 
 Bardzo ważne w treningach interwałowych jest występowanie w nich tzw. efektu niepełnego wypoczynku.
Polega to na tym, że po okresach intensywnego wysiłku następują odcinki umiarkowane, ale takie, w których tętno nie spada poniżej 65% MHR. Nie można zatem doprowadzić do zupełnego odpoczynku.
Słowem interwał oznacza się parę - odcinek intensywny i umiarkowany. Cały trening składa się z reguły z kilku interwałów. Poszczególne interwały mogą mieć różne czasy trwania zarówno części intensywnych jak i umiarkowanych.




Spalanie tkanki tłuszczowej w treningach interwałowych

Głównym czynnikiem wpływającym na duże spalanie tkanki tłuszczowej w treningach interwałowych jest moment połączenia pracy tlenowej z beztlenową. W tych momentach powstaje tzw. dług tlenowych, który powoduje spalanie tkanki tłuszczowej. Bardzo często po takim treningu jeszcze przez dłuższy czas trwa zwiększone pobieranie tlenu przez organizm, co także wiąże się z dalszym spalaniem tłuszczy.

Bardzo ważne jest, aby treningi interwałowe wykonywać w dni bez bez treningów siłowych ani innych treningów aerobowych. Nie powinniśmy także odbywać ich na czczo. Dobrze jest zjeść jakiś posiłek ok. 1.5 godziny wcześniej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz