niedziela, 19 maja 2013

SUPERKOMPENSACJA - KLUCZEM DO SUKCESU

Dlaczego, potrzebny nam jest wypoczynek, pomiędzy kolejnymi jednostkami treningowymi??


Dla każdego organizmu wysiłek fizyczny jest niejako bodźcem stresowym, wywołującym  w organiźmie zmiany fizjologiczne, które pozwalają organizmowi  zaadaptować się do odziałującego bodźca. Dzięki temu organizm dąży do odyskania równowagi tzw. homeostazy.
Jeśli bodziec (obciążenie treningowe) będzie optymalnie działał na organizm spowoduje przystosowanie się organizmu,  natomiast jeśli będzie, za duży narobi szkód w postaci wyczerpania i przetrenowania, zbyt małe obciążenie też jest szkodliwe, efektem będzie roztrenowanie oranizmu. Dlatego obciążenie treningowe powinno być dostosowane INDYWIDUALNIE do każdej osoby.


Organizm adaptuje się do wysiłku, również po przez przerwy regeneracyjne. Dlatego, jeśli chcemy, osiągnąć założone efekty, musimy zadbać o odpowiednio długą regeneracje. Bo to właśnie ona jest kluczem do sukcesu, po odpowiednich cyklach treningowych. Z regeneracją po wysiłkową, wiążą się nierozłącznie takie czynniki jak:

  • sen
  • odpowiednia, zbilansowana dieta
  • zabiegi odnowy biolologicznej (sauna, masaż itp.)
W czasie regeneracji, zaczyna się proces odbudowy zasobów sustratów energetycznych, początkowo fosfokreatyny, a potem glikogenu mięśniowego i wątrobowego. Resynteza glikogenu następuje po ok. 6 godz. ale przy intensywnym wysiłku trwa nawet do 48 godz. W tym samym czasie regenerują się uszkodzone tkanki poprzez odbudowę i resyntezę nowych białek mięśniowych, jak również odnowa enzymów i hormonów.
SUPERKOMPENSACJA  CZYM WŁAŚCIWIE JEST??

Superkompensacja jest efektem dobroczynnego działania wysiłku fizycznego na organizm. W czasie wypoczynku, organizm zaczyna odbudowywać wszystkie zasoby energetyczne, które zostały wykorzystane, podczas intensywnego wysiłku. Organizm jest przezorny i nie tylko obudowuje straty, ale gromadzi na zapas zasoby energetyczne (jest to jak gdyby jego ubezpieczenie, na kolejny katorżniczy trening). Efektem superkompensacji jest wzrost formy, podniesienie stanu wytrenowania. Jeśli w tym krótkim momencie przeprowadzimy trening, spowodujemy dalszy wzrost formy.
Systematycznie wywoływanie i nakładanie się zjawiska superkompensacji spowoduje dalszy wzost stanu wytrenowania. Z kolei jeśli dalsze jednostki treningowe będą wykonywane w zbyt dalekich odstępach czasu spowoduje to spadek formy. O wiele gorzej wróży gdy, ktoś w wyniku nadgorliwości, rozpoczyna trening, jeszcze przed powrotem,  zdolności wysiłkowej, do poziomu wyjściowego. Potarzanie tego stanu prowadzi do spadku formy i przetrenowania.

JEŚLI CHCESZ, ŻEBY TWÓJ TRENING PRZYNOSIŁ EFEKTY, MUSISZ 
NAUCZYĆ SIĘ ODPOCZYWAĆ.
2 komentarze:

  1. tak sobie myślę, że moze w pewien sposób spotkało mnie to w ostatnim tygodniu? Wydawało mi się, że daje sobie czas na odpoczynek i zmeniałam ćwiczenia (siłwonia, pilates, interwał, sztangi), ale pod koniec tygodnia bieżnię musiałam ustawić sporo wolniej niż na początku... A jak się nad tym zastanowić, to nie spałam za dobrze ostatnio.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiem, że w moich treningach brakuje czesto przerw wypoczynkowych, ale niestety nie zawsze mogę sobie na nie pozwolić. Jedyny minus pracy instruktora. Niestety widzę, że mimo wielu treningów moja forma wcale nie rozwija sie tak jak mogłoby się to wydawać...

    OdpowiedzUsuń