czwartek, 9 maja 2013

RUNNER'S HIGHT CZYLI EUFORIA BIEGACZA

Dlaczego bieganie uzależnia???

Co sprawia, że ludzie dobrowolnie biegają, po mimo odczuwanego bólu, wychodzą na ścieżki biegowe pomimo niesprzyjającej pogody? Z czym wiąże się euforia ogarniająca nie tylko ciało, lecz także umysł, objawiająca się poczuciem przyjemności i szczęścia?
Stan ten ujawnia się u biegaczy oraz sportowców podczas długotrwałych wysiłków (co najmniej 45 min.) 
Za stan ten odpowiedzialne są wydzielane przez organizm hormony szczęścia -ENDORFINY.
Stan ten ujawnia się w monecie, gdy w organizmie zostaną zużyte zapasy glikogenu zmagazynowanego w mięśniach. Po 45 min. ciągłego wysiłku organizm przechodzi z oddychania areobowego (tlenowego) na anaaerobowe (beztlenowe) dochodzi do zaciągnięcia długu tlenowego. Moment niedotlenienia powoduje wydzielenie się endorfin.
  

Czym są i czemu służą endorfiny??

Są to neuroprzekaźniki, chemicznie podobne do morfiny. W mózgu człowieka znajdują się receptory morfiny, dlatego masze mózgi potrafią same wytworzyć naturalną pochodną morfiny- czyli endorfiny oraz enkefaliny (substancje opiatopodobne). Wydzielone endorfiny przygotowują organizm na dalszy wysiłek fizyczny, powodując zwiększenie odporności i wytrzymałości na ból oraz poprawę nastroju.
1 komentarz:

  1. Endorfinka to jest to:) Trzeba się trochę napocić, jednak przychodzi podczas biegu ten moment, kiedy zapominasz o zmęczeniu, jesteś gdzieś na zewnątrz poza sobą biegniesz i niczego więcej ci nie trzeba, wspaniały stan;) Pozdrawiam i zapraszam do siebie
    http://biegposylwetke.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń