sobota, 8 czerwca 2013

Sezon TRUSKAWKOWY czas zacząć !

 Truskawka zawiera w sobie znacznie więcej naturalnej witaminy C niż nawet cytryna czy inny owoc cytrusowy. W przybliżeniu można to określić tak, że w 10 dag truskawek znajduje się aż 60 mg witaminy C. A więc sporo, bo według danych organizm ludzki potrzebuje dziennie od 50 mg do 100 mg witaminy C. Czyli na dobrą sprawę wystarczy zjeść w sezonie 20 dag truskawek (a przy ich wspaniałym smaku to nie wiele) i jesteśmy zaspokojeni w tym zakresie. Do tego dochodzi nam zawartość takich witamin jak A, B1, B2, B3, PP (która reguluje dotlenienie krwi, zapobiegając jednocześnie łączeniu się ciałek czerwonych), pektyny (polisacharydy), wszystkie makro- i mikroelementy jakie znamy, a także wapń, fosfor, magnez, mangan, żelazo.



CHCESZ MIEĆ BIAŁE ZĘBY, NIE TYLKO JEDZ TRUSKAWKI:)

Okazuje się, że truskawki wybielają zęby. Dokładnie tak. Zwolennicy tej teorii (ponoć sprawdzonej niejednokrotnie i potwierdzanej przez dentystów) w sezonie używają nawet truskawek do ... mycia zębów (oczywiście nie zapominają o paście). Mówi się, że prócz właściwości wybielających zęby truskawki ogólnie dobrze czyszczą zęby, a ich częste spożywanie zapobiega osadzaniu się kamienia na zębach.


Truskawki odgrywają również znaczącą rolę przy wszelkich zapaleniach jamy ustnej, wykazują one bowiem w dużej mierze zdolności do oczyszczania miejsc chorobowo zmienionych oraz regenerujących.  Zawarte w truskawce wapń i fosfor wzmocnią kości i zęby, a także wpłyną korzystnie na pracę naszych mięśni, w tym również mięśnia sercowego. 
Ponadto truskawki mają właściwości antybakteryjne, wzmacniają organizm, działają wspomagająco w procesie produkcji krwi oraz oczyszczająco w układzie krwionośnym, regulują pracę wątroby oraz wydzielanie żółci. A zawarte w nich składniki mineralne działają odkwaszająco i wzmacniająco na organizm. Dzięki solom organicznym poprawiają przemianę materii, a pektyny oczyszczają jelita z resztek pokarmu i mają niebagatelny wpływ na poprawę flory bakteryjnej jelit. Zawarta w truskawkach mikroelementy ułatwiają   spalanie tłuszczy.




 Ze względu na dużą zawartość witamin truskawka nie może być zapomniana przez osoby cierpiące na anemię, bądź z problemami na podłożu niedoboru witamin. Tym, którzy cierpią na bezsenność, dobrze zrobi przed snem niewielka porcja owoców, gdyż zawierają one brom, który w doskonały sposób ułatwia zasypianie.



TRUSKAWKI dzięki zawartości w nich kwasu elegonowego (który neutralizuje substancje rakotwórcze nim przenikną do DNA) WSKAKUJĄ NA LISTĘ TYCH NATURALNYCH OWOCÓW, KTÓRE WSPOMAGAJĄ PROFILAKTYKĘ NOWOTWOROWĄ. 

niedziela, 2 czerwca 2013

sobota, 1 czerwca 2013

STRECHING - ZAPOMNIJ O NAPIĘTYCH MIĘŚNIACH

Rozciąganie- przez wielu nie doświadczonych amatorów rekreacji, uważane, za nieistotną cześć treningu. Stanowi ono jednak integralną cześć rozgrzewki, jak również nie może być pominięte przede wszystkim,  na zakończenie treningu.




Dlaczego streching jest ważny?
 Podczas wysiłku fizycznego w organizmie może dochodzić do drobnych uszkodzeń tkanki łącznej i włókien mięśniowych. Efektem tego jest sztywność i twardość mięśni. Zdolność wysiłkowa jest obniżona, a proces odbudowy zasobów glikogenu zwolniony, dochodzi również do zmian stężeń elektrolitów w komórce. Mówiąc prościej, organizm słabej się regeneruje i jest wrażliwy na  urazy.
Zastosowanie elementów strechingu, po wysiłku fizycznym spowoduje, wydłużenie włókien mięśniowych, spowoduje to szybszy, przepływ krwi przez mięśnie,efektem będzie efektywna regeneracja (szybkie usuwanie metabolitów, oraz dostarczenie substancji odżywczych, lepszy dostęp tlenu).  
Innymi skutkami zastosowania rozciągania są m.in.
  • zwiększona elastyczność, która pozwoli nam zwiększyć jakość życia, nawet  podczas wykonywania codziennych czynności.
  • powiększenie zakresu ruchu w stawach wpływa to pozytywnie na utrzymanie równowagi, zmniejsza się ryzyko upadku
  • relaksacja mięśni, niweluje nieprzyjemne napięcie, regularne rozciąganie mięśni może być metodą na pozbycie się bólu ( plecy, kark, ramiona)
  • przeciwdziałanie kontuzją






Zasady:
 Rozciągać powinno się przede wszystkim REGULARNIE, jest to jedyny klucz do sukcesu
Każdy człowiek posiada inny stopień elastyczności mięśnia, dlatego powinno się zachować ostroznośc przy rozciąganiu. Wykonywać ćwiczenia należy na ok.60 % możliwości, nie robimy niczego na siłę.


NIE ZATRZYMUJEMY POWIETRZA PODCZAS STRECHINGU, dotlenienie mięsni jest bardzo ważne podczas rozciągania.

Pozostajemy w pozycji 30 s ( krótsze rozciąganie powoduje reakcję odwrotną, zamiast relaksacji powoduje jeszcze większe napięcie mięśnia)
Dlaczego?
W czasie ćwiczeń dochodzi do tzw. odruchu na rozciąganie. Stanowi on swoistą formę obrony rozciąganych mięśni przed zerwaniem. Odruch na rozciąganie przejawia się tym, iż rozciągany mięsień, na drodze odruchu bezwarunkowego (niezależnego od naszej woli), kurczy się, by zapobiec swojemu uszkodzeniu. Skurcz rozciąganego w ten sposób mięśnia zanika dopiero po około 30 sekundach ciągłego rozciągania.
 W efekcie, tylko dłuższe niż 30 sekund rozciąganie przynosi pozytywne efekty – faktycznie rozciąga mięsień. Stosowanie tradycyjnej formy rozciągania paradoksalnie zamiast rozciągać mięśnie kurczy je. 


NIE SPRĘŻYNUJEMY, NIE SZARPIEMY, ROZCIĄGAMY SIĘ RUCHEM CIĄGŁYM.